Ponad kontuarem, ale już nie pod Radarem – kaszel i leki na przeziębienie

W ostatnich tygodniach kaszle i leki na przeziębienie dostępne bez recepty spotkały się z niespotykaną dotąd uwagą ze strony organów regulacyjnych, lekarzy, mediów i rodziców. Analiza ta stanowi długo oczekiwaną ponowną ocenę produktów, które zostały zakupione przez 39% amerykańskich gospodarstw domowych w ciągu ostatnich 3 lat1. Odzwierciedla to również ważną ewolucję standardu dowodów na leki stosowane u dzieci. Składniki i marketing niektórych dostępnych produktów na kaszel i na zimno dla dzieci. Kaszel i zimne preparaty dostępne bez recepty obejmują różne kombinacje leków przeciwhistaminowych, zmniejszających przekrwienie, środków przeciwkaszlowych i wykrztuśnych. Nie ma standardu opisywania tych produktów; dwa produkty sprzedawane w podobny sposób mogą mieć różne rodzaje składników (patrz tabela). Konsumenci kupują około 95 milionów opakowań tego rodzaju leków do stosowania u dzieci każdego roku.1 W środowisku pediatrycznym jednak obawy dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa takich leków wzrastają od ponad dwóch dekad.
Od 1985 r. Wszystkie sześć randomizowanych, kontrolowanych placebo badań nad stosowaniem kaszlu i preparatów na przeziębienie u dzieci w wieku poniżej 12 lat nie wykazało istotnych różnic między aktywnymi lekami a placebo. W 1997 r. Amerykańska Akademia Pediatrii zauważyła w oświadczeniu politycznym dotyczącym leków na kaszel, że wskazania do ich stosowania u dzieci nie zostały ustalone . W 2006 r. American College of Chest Physicians odkrył, że literatura dotycząca kaszlu bez recepty . leki nie wspierają skuteczności takich produktów w pediatrycznej grupie wiekowej.
Tymczasem od stycznia 2000 roku centra kontroli zatruć zgłosiły ponad 750 000 budzących obawy wywołanych przez kaszel i przeziębienie. Niedawny raport Centrum Kontroli i Prewencji Chorób zidentyfikował ponad 1500 wizyt w izbie przyjęć w 2004 i 2005 roku dla dzieci poniżej 2 lat wieku, któremu podawano kaszel lub produkty na przeziębienie.3 Wśród innych wątpliwości znajdują się wyniki u dzieci poniżej sześciu łączących się leków obkurczających naczynia z arytmią serca i innymi zdarzeniami sercowo-naczyniowymi, leki przeciwhistaminowe na halucynacje i środki przeciwkaszlowe na obniżony poziom świadomości i encefalopatię. W przeglądzie przeprowadzonym przez Food and Drug Administration (FDA) zidentyfikowano 123 zgony związane z używaniem takich produktów u dzieci poniżej szóstego roku życia w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. Poważne działania niepożądane były związane z przypadkowym przedawkowaniem, przypadkowym niewłaściwym użyciem oraz lekiem lub lekiem. interakcje lek-gospodarz u dzieci w standardowych dawkach.
Obrót tymi preparatami dla małych dzieci nie odzwierciedla ryzyka lub braku dowodów skuteczności. Federalna Komisja ds. Handlu, która nadzoruje reklamę produktów dostępnych bez recepty, nie posiada specjalistycznej wiedzy FDA do oceny materiałów marketingowych i nie wymaga, aby reklamy wykazywały sprawiedliwą równowagę między ryzykiem a korzyściami. Bezpośrednie reklamy konsumenckie potwierdzają, że preparaty są bezpieczne i skuteczne, a wiele z nich twierdzi, że składniki są zalecane przez pediatrów . Częstym tematem jest to, że dawanie dzieciom tych produktów pozwala rodzicom zrelaksować się. W roku podatkowym 2007, zgodnie z danymi dostarczonymi przez projekt Prescription (organizacja zajmująca się polityką), firmy wydały rodzicom ponad 50 milionów dolarów na sprzedaż dziecięcego kaszlu i preparatów na przeziębienie.
Fakt, że leki te są szeroko reklamowane i stosowane pomimo braku dowodów skuteczności, można wyjaśnić częściowo ich historią regulacyjną
[patrz też: objawy obumarcia płodu, syrop pneumolan, pulneo na noc ]

Ponad kontuarem, ale już nie pod Radarem – kaszel i leki na przeziębienie

W ostatnich tygodniach kaszle i leki na przeziębienie dostępne bez recepty spotkały się z niespotykaną dotąd uwagą ze strony organów regulacyjnych, lekarzy, mediów i rodziców. Analiza ta stanowi długo oczekiwaną ponowną ocenę produktów, które zostały zakupione przez 39% amerykańskich gospodarstw domowych w ciągu ostatnich 3 lat1. Odzwierciedla to również ważną ewolucję standardu dowodów na leki stosowane u dzieci. Składniki i marketing niektórych dostępnych produktów na kaszel i na zimno dla dzieci. Kaszel i zimne preparaty dostępne bez recepty obejmują różne kombinacje leków przeciwhistaminowych, zmniejszających przekrwienie, środków przeciwkaszlowych i wykrztuśnych. Czytaj dalej Ponad kontuarem, ale już nie pod Radarem – kaszel i leki na przeziębienie