Prewencyjna opieka dla kobiet – czy płeć lekarza ma znaczenie

Jestem zdumiony wnioskami zawartymi w specjalnym artykule dotyczącym opieki prewencyjnej dla kobiet (wydanie z 12 sierpnia) – mianowicie, że kobiety częściej poddawane są badaniom przesiewowym z użyciem wymazów i mammografii, jeśli zobaczą kobiety zamiast lekarzy płci męskiej, w szczególności, jeśli lekarz jest internistą lub lekarzem rodzinnym. Od kiedy 57,9 procent (najlepszy odsetek badań przesiewowych cytometrii dla kobiet internistów i lekarzy rodzinnych) wynosi ponad 80,4 procent (najgorszy odsetek dla męskich położników i ginekologów). Ponadto, gdy 55% (najlepsza stawka mammografii dla kobiet internistów i lekarzy rodzinnych) jest lepsza niż 61,3% (najgorszy wskaźnik mammografii dla męskich ginekologów położników). W rzeczywistości położnik-ginekolodzy mają lepsze wskaźniki w odniesieniu do wszystkich typów badań przesiewowych niż interniści i lekarze rodzinni, niezależnie od tego, czy chodzi o wiek lekarza, płeć lekarza, czy jakikolwiek inny rodzaj porównania. Ponadto, chociaż kobiety z ginekologiem-ginekologiem miały wyższy odsetek badań przesiewowych z wymazem Pap od ich męskich odpowiedników, kobiety ginekolog-położnik miały niższy wskaźnik mammografii.
Jedynym wnioskiem, jaki powinien zostać wyciągnięty z tego artykułu, jest to, że ginekolodzy-położnicy (mężczyźni lub kobiety) są bardziej świadomi opieki prewencyjnej nad kobietami niż interniści czy lekarze rodzinni, a zatem tylko oni powinni być uważani za lekarzy pierwszego kontaktu dla kobiet.
Richard J. Gimpelson, MD
222 S. Woods Mill Rd., Suite 400, Chesterfield, MO 63017
Odniesienie1. Lurie N, Slater J, McGovern P, Ekstrum J, Quan L., Margolis K. Profilaktyczna opieka nad kobietami – czy płeć lekarza ma znaczenie. N Engl J Med 1993; 329: 478-482
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Każda kobieta, która kiedykolwiek pracowała w grupach, mogłaby poinformować autorów, że pacjenci decydują, komu pozwolą wykonać badania cytologiczne. Rutynowo spotykam pacjentki, które cieszą się doskonałym stosunkiem ze swoim męskim lekarzem pierwszego kontaktu i nadal wybierają rozmaz Pap w nieznanym kobiecym lekarzu, nawet po pięciu latach i kilkunastu wizytach u ich prawdziwego lekarza.
W mojej obecnej praktyce, składającej się z jednego lekarza płci męskiej i żeńskiego lekarza rodzinnego (zarówno w grupie 38 do 42 lat), używamy jednolitego systemu, w którym wszyscy pacjenci są badani przy wejściu do praktyki, poinformowani o potrzebie podstawowe usługi profilaktyczne, w tym wymazy z Pap i roczne karty przypominające do dalszych badań cytologicznych. Pomimo tego jednolitego wysiłku, który jest wykonywany przez pielęgniarkę, konsekwentnie stwierdzamy, że wykonuję pięć razy więcej wymazów Pap niż mój męski partner. Czy to dlatego, że jestem lepszym lekarzem. Myślę, że nie.
Lisbeth M. Lazaron, MD
Western Family Physicians, Cincinnati, OH 45247
Czy lekarze płci męskiej są jedynymi, którzy nie radzą sobie z badaniami przesiewowymi na raka, skoncentrowanymi na genitaliach. Jak dobrze kobiety-lekarze badają masę jąder i nowotwory gruczołu krokowego. Czy wykonują te oceny swoich męskich pacjentów tak często, jak męscy lekarze.
Aby uniknąć jakichkolwiek sugestii o męskim szowinizmie, myślę, że równie interesujące byłoby ustalenie, czy lekarze płci męskiej stosują odpowiednie środki profilaktyczne dla swoich męskich pacjentów. Być może męscy lekarze są tak samo zaniedbani w sprawdzaniu genitaliów u mężczyzn, jak kobiety.
Savelly B. Chirman, MD
Kalifornii w Davis Medical Center, Sacramento, CA 95817
Lurie i in. nie badają stosowności wskaźników przesiewowych w żadnej z grup, które badają. Wielu ekspertów stwierdziło, że odpowiednia rekomendacja dotycząca częstości badań przesiewowych wykonywanych metodą cytologiczną ma miejsce co trzy lata, poczynając od chwili, gdy kobiety są w wieku 20 lat i kontynuują naukę w wieku 60 lat.1 Kobiety, które przeszły histerektomię z powodu stanu niezłośliwego, mogą nie potrzebować badań przesiewowych. w ogóle. Gdyby przyjąć to zalecenie, to w danym roku tylko około 30 procent kobiet wymagałoby badań przesiewowych – bliżej rzeczywistego wskaźnika zaobserwowanego w tym badaniu dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Ponieważ informacje o stosowności badań przesiewowych można uzyskać jedynie poprzez przegląd wykresu klinicznego, odpowiednia częstość badań przesiewowych w badanej grupie jest nieznana. Można postawić hipotezę, że kobiety-lekarze i położnicy-ginekolodzy w tym badaniu wykonywali nieodpowiednio dużą liczbę badań przesiewowych swoich pacjentów. Alternatywnie, pacjenci mogą na ogół zobaczyć lekarzy kobiet lub ginekologów położnik, gdy są one spowodowane rozmaz Pap i rzadziej, gdy szukają innych form opieki medycznej.
Dana A. Merrithew, MD
9 Monadnock St., Colebrook, NH 03576
Odniesienie1. Eddy DM. Badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Ann Intern Med 1990; 113: 214-226
Web of Science MedlineGoogle Scholar
W całym kraju 64 procent internistów uważa się za subspecjalistów, i wielu z nich nie twierdzi, że oferuje podstawową opiekę. Lurie i in. ignorujcie możliwość, że szeregi badanych przez nich lekarzy płci męskiej mogą obejmować większą część takich podspecjalistów niż stopnie kobiet-lekarzy, pomimo uderzającej różnicy w zgłaszanym obciążeniu pacjenta, co silnie sugeruje różnicę w wzorcach praktyki między obiema grupami.
Stephen A. Metz, MD
Baystate Medical Center, Springfield, MA 01199
Odniesienie1. AAMC Databook, 1991. Washington, DC: Association of American Medical Colleges, 1991.
Google Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają:
Do redakcji: Celem tego badania było ustalenie, w ramach dostępnych nam danych dotyczących roszczeń, czy kobiety, które widziały kobiety świadczące usługi, otrzymały więcej opieki profilaktycznej niż kobiety objęte opieką przez męskich usługodawców. Następnym krokiem jest zrozumienie względnego udziału czynników związanych z pacjentem i lekarzy. Punkty podniesione przez dr. Lazaron, Merrithew i Metz sugerują możliwe wyjaśnienia naszych wyników, których nie można w odpowiedni sposób rozwiązać, biorąc pod uwagę ograniczenia danych dotyczących roszczeń. Historie przesiewowe pacjentów, preferencje pacjentów dotyczące lekarzy płci męskiej i żeńskiej oraz specjalności lekarzy są zawarte w danych, które zbieramy w ramach kontynuacji badania, w oparciu o wywiady z lekarzami i pacjentami, a także dane o roszczeniach.
Dr Chirman pyta, jak dobrze lekarze płci męskiej i żeńskiej radzą sobie z badaniami mężczyzn skoncentrowanymi na raku. Ponieważ badanie to opierało się na danych dotyczących roszczeń, mogliśmy zidentyfikować mammogramy i wymaz Pap Dane dotyczące roszczeń nie pozwalają w wiarygodny sposób zidentyfikować badań narządów płciowych i odbytnicy, dlatego nie możemy odpowiedzieć na to pytanie. Jednak inne badania opart
[hasła pokrewne: torbiel włosowata, objawy obumarcia płodu, cytomegalia igg ]