Zachowanie płodności u kobiet

Z zadowoleniem przyjmujemy zrównoważony przegląd zachowania płodności u kobiet przez Donneza i Dolmana (26 października) .1 Chociaż krioprezerwacja tkanki jajnika u kobiet chorych na raka pozostaje eksperymentalna, 2 dla dziewcząt przed okresem dojrzewania o wysokim ryzyku przedwczesnej niewydolności jajników, to jedyna opcja. Co musi się stać, zanim kriokonserwacja tkanki jajnika u młodych dziewcząt z rakiem o wysokim ryzyku przedwczesnej niewydolności jajników stanie się ustaloną procedurą? Chociaż wszystkie pacjentki z rakiem z nowotworem zasługują na poradę dotyczącą przyszłego rokowania na płodność, osoby z największym ryzykiem przedwczesnej niewydolności jajników (np. Zgodnie z kryteriami z Edynburga) muszą zostać zidentyfikowane przed rozpoczęciem leczenia.3
Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu u dziewczynek z obniżoną odpornością i bezbronności muszą być dokładniej określone4. Nie zgłoszono jeszcze żadnych żywych urodzeń z kriokonserwacji i przeszczepiania tkanek jajnika u dziewczynek przed pokwitaniem. Jednakże odnotowano przypadki indukcji pokwitania, 5 co sugeruje, że tkanka jajowa będzie źródłem dojrzałych komórek jajowych po reimplantacji ortotopowej. Tkanka jajnikowa, która jest zbierana od dziewcząt lub kobiet z rakiem krwiopochodnej, niesie ryzyko ponownego wystąpienia pierwotnej choroby po transplantacji. Potrzebne są zatem dalsze badania, aby rozwinąć dojrzewanie in vitro (IVM) oocytów jako bezpieczną alternatywę dla przeszczepu u tych pacjentów.5
Marry M. van den Heuvel-Eibrink, MD, Ph.D.
Princess Máxima Center for Pediatric Oncology, Utrecht, Holandia
mmvandenheuvel-
Anne-Lotte LF van der Kooi, MD
Erasmus Medical Center Rotterdam, Rotterdam, Holandia
W. Hamish B. Wallace, MD
University of Edinburgh, Edinburgh, United Kingdom
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym pismem.
5 Referencje1. Donnez J, Dolmans MM. Zachowanie płodności u kobiet. N Engl J Med 2017; 377: 1657-1665.
Full Text Web of Science Medline
2. Loren AW, Mangu PB, Beck LN, i in. Zachowanie płodności u pacjentów z nowotworem: uaktualnienie wytycznych klinicznych American Society of Clinical Oncology. J Clin Oncol 2013; 31: 2500-2510.
Crossref Web of Science Medline
3. Wallace WHB, Smith AG, Kelsey TW, Edgar AE, Anderson RA. Ochrona płodności dla dziewcząt i młodych kobiet z chorobą nowotworową: populacyjne potwierdzenie kryteriów krioprezerwacji tkanki jajnika. Lancet Oncol 2014; 15: 1129-1136.
Crossref Web of Science Medline
4. Jadoul P, Guilmain A, Squifflet J, i in. Skuteczność kriokonserwacji tkanek jajnika w celu zachowania płodności: wnioski wyciągnięte z 545 przypadków. Hum Reprod 2017; 32: 1046-1054.
Crossref Web of Science Medline
5. Anderson RA, Mitchell RT, Kelsey TW, Spears N, Telfer EE, Wallace WH. Leczenie raka i funkcja gonad: eksperymentalne i ustalone strategie zachowania płodności u dzieci i młodych dorosłych. Lancet Diabetes Endocrinol, 2015, 3: 556-567.
Crossref Medline
Donnez i Dolmans wspominają o wskazaniach i wynikach oocytowania lub szkliwienia zarodka po stymulacji jajników i kriokonserwacji tkanki jajnika, ale byliśmy zaskoczeni brakiem odniesienia do IVM oocytów. Chociaż IVM jest nadal uważany za eksperymentalny, tak jak krioprezerwacja tkanki jajnika, był on rutynowo oferowany w wielu ośrodkach na całym świecie, w szczególności, gdy zachowanie płodności jest pilne i kiedy stymulacja jajników nie jest możliwa do osiągnięcia dla celów onkologicznych. IVM był wykonywany przez kilka dziesięcioleci, szczególnie u niepłodnych kobiet z zespołem policystycznych jajników i doprowadził do ponad 5000 żywych urodzeń.2 Pomimo zmniejszenia wskazań do leczenia niepłodności, IVM pojawił się w dziedzinie zachowania płodności. Oocyty można odzyskać z pęcherzyków antralnych pod kontrolą ultrasonograficzną lub ex vivo podczas rozwarstwiania tkanki jajnika przed kriokonserwacją. Trzy żywe porody odnotowano już u pacjentów, którzy przeszli terapię przeciwnowotworową.3
Dr Michaël Grynberg, doktor medycyny
Charlotte Sonigo, MD, Ph.D.
Szpital uniwersytecki Antoine Bécl?re, Clamart, Francja

Dr Pietro Santulli, Ph.D.
Szpital Uniwersytecki Cochin, Paryż, Francja
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym pismem.
3 Referencje1. Loren AW, Mangu PB, Beck LN, i in. Zachowanie płodności u pacjentów z nowotworem: uaktualnienie wytycznych klinicznych American Society of Clinical Oncology. J Clin Oncol 2013; 31: 2500-2510.
Crossref Web of Science Medline
2. Chian RC, Uzelac PS, Nargund G. Dojrzewanie in vitro ludzkich niedojrzałych oocytów w celu zachowania płodności Fertil Steril 2013; 99: 1173-1181.
Crossref Web of Science Medline
3. Prasath EB, Chan ML, Wong WH, i in. Pierwsza ciąża i żywe porody powstałe w wyniku krioprezerwacji zarodków
[hasła pokrewne: laserowe leczenie żylaków, Gastrolog, dobry endokrynolog kielce ]
[podobne: bromazepam, Białkomocz, polyporus ]
[przypisy: pulneo na noc, przedwczesna ejakulacja, extra spasmina ]