Ostre zapalenie jednoosiowe

Doskonały artykuł przeglądowy dotyczący ostrego zapalenia pojedynczego stawu u Baker a i Schumachera (wydanie 30 września) zawiera błędne stwierdzenie. Omawiając różnicowanie ostrego zapalenia stawów łokcia od ostrego zapalenia kaletki oka przez badanie fizykalne, autorzy stwierdzają, że w septycznym zapaleniu kaletki olbrzymi obrzęk i rumień mogą rozciągać się prawie dookoła łokcia; jeśli zostanie zachowane pełne zgięcie, jest mało prawdopodobne, aby był prawdziwy artretyzm.
W rzeczywistości zarówno ostre zapalenie stawów, jak i ostre zapalenie kalorii boli podczas zginania. Krytycznym punktem odróżniającym oba procesy, oprócz lokalnych odkryć, jest to, czy pasywne rozszerzenie jest nienaruszone – cecha podskórnego zapalenia kaletki, ale nie zapalenia stawów. Odkrycia te mogą dotyczyć przesunięć nacisków kawitacyjnych i rozciągania tkanek podczas ruchu. Ciśnienia śródstawowe w łokciu i kolanie są najniższe przy zgięciu od 30 do 75 stopni2. Dodatkowe zgięcie lub rozciągnięcie znacznie zwiększa nacisk kawitacji. W przeciwieństwie do tego, ciśnienia w obręczy olbrzymia i przedrzepkowych kaletek są najniższe od pełnego rozciągnięcia do około 60 stopni zgięcia3. Dalsze zginanie gwałtownie zwiększa ciśnienie. Co więcej, w kaletce olecranonowej (i prawdopodobnie w kaletce przedczołowej, ponieważ mają podobny anatomiczny układ), woreczek z kości jest ściśnięty i zdeformowany podczas zginania i powraca do swojej zrelaksowanej konfiguracji owalnej w przedłużeniu4. Mogę sobie przypomnieć więcej niż raz, kiedy uważna ocena biernego wydłużenia pomogła ustalić źródło zapalenia wokół łokcia i kolan.
Juan J. Canoso, MD
New England Medical Center, Boston, MA 02111
4 Referencje1. Baker DG, Schumacher HR Jr. Ostra choroba zwyrodnieniowa stawów. N Engl J Med 1993; 329: 1013-1020
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Eyring EJ, Murray WR. Wpływ pozycji stawu na ciśnienie płynu w stawie. J Bone Joint Surg Am 1964; 46: 1235-1241
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Canoso JJ. Naciski wewnątrzgalaktyczne w olecranonie i kaletkach przedporodowych. J Rheumatol 1980; 7: 570-572
Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Saini M, Canoso JJ. Pourazowe zapalenie kaletki maziowej: obserwacje radiologiczne. Acta Radiol 1982; 23: 255-258
Sieć ScienceGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają:
Do redakcji: Dziękujemy Dr Canoso za pobranie błędu, który wkradł się do naszego manuskryptu podczas edycji. Omawiany akapit zaczął się od podkreślenia znaczenia poszukiwania dowodów na przykurcz zgięcia (utrata pełnej zdolności do rozciągania łokcia) jako wskazówki do wspólnego wysięku. Niestety, w końcowym procesie edycji znaczenie zostało odwrócone, aby poprawić naszą gramatykę, a my przeoczyliśmy zmianę. Pocieszamy się tym, że ta gafia pozwoliła Canoso rozwinąć w taki naukowy sposób mechanizmy. Mamy nadzieję, że każdy, kto wyrzuci ten artykuł jako recenzję, poprawi go; poprawimy błąd w wielu przedrukach, które wysyłamy.
H. Ralph Schumacher, Jr., MD
University of Pennsylvania School of Medicine, Filadelfia, PA 19104
Daniel G. Baker, MD
Medical College of Pennsylvania, Filadelfia, PA 19129
[podobne: ecomer cena, przedwczesna ejakulacja, pulneo na noc ]